Posędziujmy – protokół elektroniczny

8.09.2016

Od sezonu 2013/2014 na parkietach PlusLigi i Orlen Ligi prowadzony jest przez sędziów protokół elektroniczny? Co to jest i co ma wspólnego z Chemikiem Police?

Mecz siatkarski nie odbędzie się bez obsady sędziowskiej, w skład której wchodzą sędziowie główni, liniowy i sędzia sekretarz. Ten ostatni odpowiedzialny jest za zapisanie przebiegu całego spotkania. Od 3 lat na polskich parkietach pomaga mu w tym elektronika – komputer, drukarka, router, monitor, tablica i tablet. Do tego dochodzi wiele połączeń, które nie są w tej chwili istotne.

Protokół elektroniczny ma na celu szybsze i efektywniejsze prowadzenie spotkania, kontrolowania wyniku, zmian, czasów i ustawień na boisku. Jest bardzo przydatny, przejrzystszy, a wydrukowana dokumentacja czytelniejsza. W ramach wszystkich rozgrywek  wcześniej prowadzony był protokół papierowy. Na zawodach Orlen Ligi i PlusLigi dodatkowo tworzony był protokół libero. Teraz, obie te czynności kontroluje specjalny program. Można w nim znaleźć składy zespołów, sztabu szkoleniowego, obsady sędziowskiej. Wszystkie potrzebne informacje do stworzenia dokumentów przed, w trakcie i po meczu. 

W każdym momencie jest możliwość odtworzenia stanu meczu, w którym nastąpił błąd lub coś zawiedzie. Na zawodach o mistrzostwo Polski i rozgrywkach międzynarodowych, sędziowie mają do dyspozycji tablety. Służą one i sędziom, i sztabom szkoleniowym poszczególnych drużyn. 


W polskich ligach tablety do dyspozycji mają tylko sędziowie, tak, by kontrolować wynik, ustawienia zawodników i wszystkie wykonywane przez protokolanta czynności podczas spotkania. Na arenie międzynarodowej tablety do użytku mają także trenerzy – to dzięki nim wprowadzają do systemu pierwsze szóstki, składy zespołu na kolejne sety, zmiany zawodników, prośby o przerwę, a także, od niedawna chęć wideoweryfikacji.

Bardzo często możemy obserwować zamieszanie pod siatką. Niejednokrotnie jest ono spowodowane problemem z połączeniem internetowym. Do czego potrzeby jest Internet? Tablety pracują przez sieć Wi-Fi – zdarzają się przerwy w połączeniu, co powoduje trudności ze zgłoszeniem odpowiednich próśb przez trenerów. W takich sytuacjach sędziowie reagują różnie. Jedni zezwalają na dokonanie czynności, o które prosił zespół, inni odrzucają te prośby jednocześnie sankcjonując drużynę za opóźnianie gry. Czasami wyjaśnienie sytuacji trwa bardzo długo, wybijając z gry zawodników, trenerów, denerwuje sędziów i dezorientuje kibiców. 

Protokół elektroniczny to „wynalazek”, na który nikt nie zwraca uwagi. Ma nie przeszkadzać, a pomagać. Udogodnienia wprowadzane do siatkówki również, ale trzeba też pamiętać, że to sprzęt, który zawodzi – tak samo jak człowiek.

Autor tekstu: Magdalena Stępińska